Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

W dniu 13 listopada 2018r. gościliśmy na spotkaniu autorskim pana Pawła Beręsewicza, uznanego tłumacza oraz autora  powieści, opowiadań i wierszy adresowanych do młodych czytelników (między innymi Więcej niż klub, Tajemnica człowieka z blizną, Czy wojna jest dla dziewczyn?, Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek, Noskawery). Twórczość pisarza była wielokrotnie nagradzana.

W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas V-VI ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego we Wrzeszczowie.

Na początku spotkania pisarz w dowcipny sposób opowiedział o przebiegu swojej kariery zawodowej uczestniczącym w spotkaniu uczniom. Mogliśmy usłyszeć, iż Pan Paweł pracował jako nauczyciel języka angielskiego w liceum, a następnie  zajął się pisaniem słowników angielsko-polskich i polsko-angielskich. W związku z tym pisarz sprawdził u publiczności znajomość języka angielskiego. Następnie skierował uwagę słuchaczy w stronę czytelnictwa, zadając pytanie, czy to prawda, że ludzie czytają coraz mniej.

Dzieci bardzo chętnie włączały się w dyskusję. Niektóre zostały także zaproszone na rozmowę o książkach przy wyimaginowanej herbatce. Pisarz poruszał tematy: kryminałów, miłości, mody, sportu, pieniędzy i wojny, obrazując każdy z nich swoimi utworami. Opowiadał żywo i barwnie o bohaterach swoich utworów, nie zdradzając jednak zakończenia przygód. I tak młodzi słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi, co to są noskawery, kto należy do klubu osiedlowego Fruteks, czy wojna jest dla dziewczyn oraz w kim zakochał się Jacek Karaś. Następnie najmłodsza publiczność zadawała autorowi pytania, dzięki którym przekonała się, iż pisarz nie ma swojej ulubionej książki, z każdej jest dumny, natomiast tematykę czerpie z obserwacji, doświadczeń, czy też inspiruje się własną rodziną, jak to było w przypadku Ciumków.

Na zakończenie autor rozdawał autografy i wpisywał dedykacje do książek. Wierzymy, że to spotkanie zapadnie na długo w pamięci dzieci i zachęci do czytania.
Więcej informacji o naszym gościu można znaleźć na stronie internetowej: http://www.pawelberesewicz.art.pl/

Spotkanie zostało sfinansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Radomiu we współdziałaniu z Miejską Biblioteka Publiczną w Radomiu oraz naszą Biblioteką.

Serdecznie dziękujemy.